önol üroloji

Cinsel hastalıklar bakteri, virüs, parazit ve mantarlarla bulaşır. 30’a yakın yaygın cinsel hastalık vardır. Bazı cinsel hastalıklar belirti verirken pek çoğu hiç belirti vermez. Birçok insan, hastalık belirtisi olmadığı için cinsel bir hastalığa yakalandığını farketmez. Bazı hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmaz. Manikür, pedikür, kulak delme, dövme yaptırma, diş tedavisi esnasında da cinsel hastalıklar bulaşabilir. Aynı zamanda doğum esnasında anneden çocuğa geçebilir. Bazı cinsel hastalıklar başka yollarla da bulaşabildiği için test pozitif çıktığında partnerler arasında hemen güvensizlik yaşanmamalıdır. Hamamdan, tuvaletten, sosyal öpüşmeden, sivri sinekten, tokalaşmaktan, aynı yatakta yatmadan (bit ve uyuz hariç) cinsel hastalıklar bulaşmaz.

Cinsel Hastalık Testleri

Bazı cinsel hastalıklar, belirtilerinden teşhis edilebilir. Ancak en güvenli yöntem cinsel hastalık testleridir. Testler teşhis yanılgısını ortadan kaldırır ve belirti vermeyen cinsel hastalıkların da teşhis edilmesini sağlar. 

Cinsel hastalıkların her biri kendi testleri ile teşhis edilebilir. Ancak her cinsel hastalığa teker teker test yapılırsa, test sonucunun çıkması uzun zaman alır. Fakat multipleks PCR dediğimiz cinsel hastalıklar panelinde, daha kısa zamanda, tek bir kan ve idrar örneğiyle belirti veren ve belirti vermeyen 19 hastalık Teşhis edilir. PCR testi kan ve idrardan, virüs ve bakterilerin DNA’sını inceleyerek cinsel hastalıkları teşhis eder. Gerekli görüldüğü durumlarda ise sperm, sürüntü, tükürük örnekleri de alınarak 28 cinsel hastalık teşhis edilir. Antibiyotik alınırken standart testler sonuç vermezken, PCR testi ilaç tedavisi esnasında bile kesin tanı koyar.

Özellikle çok partnerli cinsel aktif kadınların ve erkeklerin belli aralıklarla bu testi yaptırması gereklidir. Partnerin birinde cinsel hastalık tespiti yapıldığında mutlaka diğer partnerinde test olması gereklidir.

Cinsel hastalıklar panel testi ile Bel Soğukluğu, Klamidya, Hepatit B, Hepatit C, Frengi, AİDS, HPV, Herpes, Trikomonas, Candida Mantarı, Bakteriyel Vajinozis, Gardnerella Vaginalis, Herpes Simpleks, Mikoplazma Hominis, Ureaplasma Urealyticum, Ureaplasma Parvum, Mycoplasma Hominis, Mycoplasma Genitalium, Molluskum Kontagiozum gibi hastalıklara teşhis konulur.

Cinsel hastalıklar hakkında tedaylı bilgi için Tıklayınız.

Cinsel Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Kız çocukları erken yaşlarda mutlaka 2 doz HPV aşısı olmalıdırlar. Çocuk yaşlarında aşı olmayan kadınlara 3 doz HPV aşısı mutlaka yapılmalıdır. Erkeklerin de aynı şekilde HPV aşılarını olması önerilmektedir. Çok partnerli cinsel aktif kişiler aşı olsalar bile belirli dönem aralıklarında mutlaka HPV testi yaptırmalıdır.HPV, kadınlarda rahim ağzı kanseri bazende kalın bağırsak kanseri yapabildiği için dönemsel kontrolleri mutlaka yaptırmalıdırlar.

Kişilerin cinsel hastalıklara yakalanmaması için mutlaka korunmaları gerekmektedir. Prezervatif kullanımı cinsel hastalıklardan korunmada çok önemlidir. Çok alkol kullanımı vücudun direncini kırdığı için risk faktörü oluşturur. Önlem olarak Hepatit A, Hepatit B ve HPV  aşılaması yaptırılmalıdır. Sünnet de cinsel hastalıklarda belirli bir koruyuculuk sağlar.