önol üroloji

 

Penis büyütme; penis uzatma ve penis kalınlaştırma olarak incelenir. Bu yazımızda penis uzatma ile ilgili bilgi vereceğiz. Penis kalınlaştırma hakkında bilgi almak için Tıklayınız.

Penis Anatomisi

Penis Anatomisi
Penis erkek cinsel organıdır. Penis; penis başı, penisin sertleşmesini sağlayan iki adet çubuksu yapı ve idrarı dışarı atmayı sağlayan idrar kanalı olarak 3 ana parçadan oluşur. Doğumsal olarak farklı boylarda ve kalınlıkta oluşur. 

Ortalama Penis Uzunluğu

Ergenlik çağında penis nihai uzunluğuna ulaşır. Tam sertleşme durumunda penisin kökünden ucuna kadar olan uzunluk 10 – 15.5 cm arasıdır. Türkiye’de penis uzunluğu ortalaması 12.5 cm’dir. Penis 7 cm’den kısa ise mikro penis denir.

Penis Neden Büyütülür?

Penisi normal büyüklükte olduğu halde pornografik filmler vs… sebebiyle penis büyütme ihtiyacı duyan hastalara dismorfik hastalar denir. Değişik organlardaki küçük kusurları kafaya takmak gibi penisindeki aslında olmayan kusurları hasta kafasına takabiliyor. Normal uzunlukta olmasına rağmen daha da uzatmak isteyebiliyor. Bu durumlarda hasta daha etraflı bilgilendirmeli ve psikiyatrik konsültasyonu istenmelidir. Penis büyütme hakkında doğru karar vermesi için yol gösterilmelidir. Yine de istenirse penisin asıcı bağı kesilerek penisi uzatmak mümkündür.

Doğumsal olarak penis eğriliğine (hipospadyas) sahip olan hastalarda penis eğriliği aynı zamanda penis kısalığına da sebebiyet vermektedir. Bize gelen bu tip hastalar çoğunlukla daha önceden 1 den fazla ameliyat geçirmiş hastalardır. Bu gibi durumlarda yeni bir ameliyatla önceki başarısız operasyonun verdiği zararlı dokular ortadan kaldırılır. Penis eğriliği de düzeltildiği için penis uzamış olur.

Doğumsal gömük penis hastalığı da penis kısalığına sebebiyet verir. Ameliyatla gömüklüğün giderilmesi durumunda penis normal büyüklüğüne ulaşır.

Prostat kanseri ameliyatından sonra penisi besleyen damarların anatomisi bozulur ve penis 2 cm kadar küçülebilir. Aynı zamanda sertleşme kaybı oluşur. Bu gibi hastalara Penil Protez dediğimiz mutluluk çubuğu ameliyatı yapılarak normal seksüel yaşamlarına ulaşması sağlanır. Penil Protezin enine ve boyuna genişleyen tipi sayesinde penis hem uzunluğa ulaşır hem de sertleşme problemini aşar.

Peyronie hastalığı penisi süngersi cisimciklerini kreçlendiren bir hastalıktır. Penis bu hastalık yüzünden küçülür. Sertleşme kaybı gözükür. Enine genişleyebilen ve boyuna uzayabilen Penil Protez ile büyüklük ve sertleşme sağlanır.

Penis Büyütme Yöntemleri

Penis büyütmenin çeşitli yöntemleri vardır. Penis büyütmede ilaç, vakum gibi yöntemlerin tıbbi yönden hiç bir dayanağı yoktur. Hastaların gerçek dışı bu yöntemlere aldırış etmemesi gerekmektedir. Penis büyütmede en etkin yol penis büyütme ameliyatıdır. Bunun dışında Penis Extender uzun vadede penisi uzatsa bile uygulanabilir bir tedavi yöntemi değildir.

Penis Büyütmede İlaç, Vakum ve Penis Egzersizleri

Penis büyütme kesinlikle penis büyütme ameliyatı ve penis extender dışında her hangi bir yöntemle gerçekleşmez. İlaçla penis büyütme, vakum aletleriyle penis büyütme ve penis egzersizleriyle penis büyütme gibi tedaviler sadece penisin sertleşmesini sağlar. Bunun dışında penis büyütme etkisi yoktur. İnternet ortamında para kazanma gayesiyle bu konu suistimal edilmektedir. Hastaların dikkat etmesini önemle vurgulamaktayız.

​Penis Uzatıcı (Penis extender)

​Penis Uzatıcı
Prensip penisin köküne ve başına 2 halka yerleştirip gerdirilerek penisin büyütülmesidir. Günde 6 – 8 saat gergin tutulur. 6 ay boyunca bu tedaviye devam edilir. Bu alet 6 ay sonunda penis boyutunu 2-3 cm kadar büyütmektedir. Ancak aletin kullanımı zor olduğu için uygulanabilir bir tedavi değildir. Hastaların büyük çoğunluğu bu tedaviden vazgeçmektedir.

Penis Büyütme Ameliyatı

Bizim uyguladığımız teknikte penis cildi eski sünnet izinden kesilerek köküne kadar sıyrılır. Penisin kökteki asıcı bağına ulaşılır. Bağ kısmen değil bütünüyle kesilmelidir. Zamanla tekrar yapışmaması için dolgu maddesi koyulmasında yarar vardır. Gerekirse pubis bölgesindeki fazla yağlarda çıkartılıp penisin ortaya çıkması sağlanır. Penisin derisi tekrar sünnet izi bölgesinden dikilir. Bu şekilde dışarıdan ameliyat izi gözükmemiş olunur. Penis büyütme ameliyatı sayesinde 2 – 4 cm’e kadar penis büyür.

Şişmanlarda Penis Büyütme Ameliyatı;

Şişman hastalara penisin uzatılması için gömük penis ameliyatı uygulanır. Yaş ilerlemesiyle ve kilo alımıyla normal penis büyüklüğünde olan erkeklik organı gömük penis durumuna düşebilir. Hem yerçekiminin etkisiyle hem de karın alt bölgesi ve penis kökü etrafında yağ birikmesiyle gömük penis oluşur. Penis düğme şeklinde gözükür. Şişmanlığın derecesine göre ameliyatla gömük penis düzeltilir. Bunun için ciltle birlikte göbek altındaki ve penis etrafındaki yağ dokusu bütünüyle çıkarılır. Ameliyat sonu gömük penis düzeltilip penis boyu normale döner. Gömük penis ameliyatında yağ çıkarımına bağlı yara izi estetik bakımdan rahatsız edici olabilir.